O tažení

Rytíř
22.5.2007 10:08
Rozbor povahy světa Středozemě z hlediska výše úrovně zdejších postav a nestvůr.
Autorská citace #1
22.5.2007 10:08 - Vannax
Pěkný článek.
Autorská citace #2
22.5.2007 10:29 - wraiths
take se mi ten clanek libi i kdyz bych mozna u trpasliku uroven posunul smerem nahoru o jedna. takze obych trpos jedna automatika, valecnik 2 atd.
Autorská citace #3
22.5.2007 12:01 - Horacio
Velmi pěkná úvaha...a já se s tebou plus minus ztotožňuji...přestože hraji ve vlastním světě, snažím se na to jít podobně :-)
Autorská citace #4
22.5.2007 14:00 - Rytíř
Díky, pánové :)
ad trpaslíci - původně jsem taky počítal, že budou mít o něco vyšší úroveň i v průměru.. ale zdejší debaty mě donutily poněkud svůj názor přehodnotit a zkusit se držet víc při zemi ;)
Autorská citace #5
23.5.2007 17:58 - invictus
U těch lidí se mi zdá rozsah 10-16 u vrchních velitelů, trochu moc. Přece jen jde o ty Gondořany a Rohany, žádné vznešenější lidské krve. Podle mého ani slavný Aragorn nebyl žádný extra epic. S lidma bych se držel při zemi. Ti trpaslíci mi na druhou stranu přišli takoví pochopitelní, průměrně silnější, ale bez nějakých extra jedinců nad 15 level. Přece jen nežijí zas tak dlouho. Elfové v poho, myslím.
Autorská citace #6
25.5.2007 19:34 - Rytíř
Jak to, že nejde o vznešenější lidi.. Naopak, kde jinde je hledat než mezi Gondorskými? :) Nezapomínej, že právě tam pořád vládnou Númenorejci... Jinak už nikde (no dobře, vyjma Umbaru).
Je pravda, že jsem malinko zapomněl na Rohan - milovníci koňáků mi snad odpustí, když s tebou budu souhlasit, že k nim se ty vysoké úrovně opravdu v globálu až tak moc nehodí... obvykle působí jako vyvážená a silná jednotka, ne silní jednotlivci. Výjimkou jsou pouze králové a jejich synové; jak ale taky jinak, u Tolkiena, že. ;)
Takže na ty kouknu a kdyžtak to lehce poupravím.. díky za názor!
Autorská citace #7
1.6.2007 10:58 - invictus
No jak jsem to pochopil, tak Númenorské krve byla jen královská rodina v Gondoru, kam patří i Aragorn (ačkoliv o čisté númenorejské krvi už se nedá mluvit), možná je taky něco málo v populaci Gondořanů, ale časy vznešených a pyšných jsou už dávno pryč. O Rohanu ani nemluvě. Ale možná se pletu takový odborník na Středozem zase nejsem. Rozhodně si cením, že ses do toho vrhnul. A strašně mě potěšily staty pro skřety a skuruty. :)
Autorská citace #8
15.6.2007 15:19 - Rytíř
Jejda, toto jsem trochu přehlédl
Númenorská krev kolovala i na sklonku Třetího věku rozhodně ve více rodech, než jen královském (mimochodem, královský rod v Gondoru vlastně nebyl, vymřel po meči - proto taky Aragorn mohl vznést nárok na trůn, i když byl vlastně rodem ze Severu). Byl to zejména rod Správců, krom nich tu však pořád ještě podle mě bylo pár Dúnadanských rodů, jejichž původ se dal odvodit až k čistokrevným Númenorejcům, kteří přišli do Středozemě přímo z Númenoreje.
Je to skoro na nějaký spešl článeček, zdá se mi - popsat, jak si Dúnadany představuju z hlediska takové té sociální struktury a fungování ve společnosti, kolik jich je v poměru k obyčejným lidem, apod...
Jinak pokud si to dobře pamatuju, tak Rohirové sem tam nějakou tu urozenou númenorejskou krev taky dostaly, skrze sňatky členů královských rodů.. ale jsou to opravdu jen kapky a jen v tomto rodě.
V čem tě potěšili staty skřetů?? To mě teda zajímá (po dloooohém zvažování jsem totiž vzal čistě to, co je v SRD pro gobliny a skuruty.. čili fakt klasiku) :)
Autorská citace #9
15.6.2007 19:41 - wraiths
Rytíř :ano presne par dunadanskych rodu. a mam namet na dalsi latku na dalsi pozadi. ;-) "treste se gondorsti psi! Umbar tu vzdy bude! "
Autorská citace #10
1.11.2007 12:34 - Argonantus
1) Můj svět má rovnováhu velmi podobnou - pokud se zakalkulují rozdíly dané systémem (úrovně u mne jsou skoro přesně x2, ve výsledku je to to samé). Převaha zla - nebo alespoň nepřátelských sil - je jasná a očividná.
2) Jinak za lidi bych pokládal ve Středozemi taky Vrchovce a další podobné týpky. V zásadě nejsem moc nakloněn masově rozšířenému nadržování elfům - vlastně nevidím důvod, proč by měli být silnější, než lidé. A jako Gondor neznamená automaticky Númenorejskou aristokracii, tak elfové nejsou to samé, co Noldor (nebo jejich příbuzní). Takový Thranduil byl zřejmě král prostředního významu...
U skřetů je otázka, jak postihnout rozdíl mezi Uruk Hai a "standardními" skřety.
Autorská citace #11
1.11.2007 15:39 - Rytíř
ad 1 - to mě těší, že sdílíme stejný pohled na věc! :) Po řadě diskuzí na téma úrovní jsem pravda čím dál víc nakloněn tomu je snižovat.. ale ty naše zkušenosti z dlouhodobého hraní mluví jasně; když nechci měnit zaběhnutý (v podstatě pro d20 systém standardní) systém odměňování, tak jsou tyhle maxi úrovně fakt nutný.
ad 2 - což to já je za lidi pokládám (viz Rasy), jen jsem je v tomhle nezmiňoval.. sám nevím proč, nejspíš jsem je nepokládal za natolik odlišné od rohirů a jiných lidí žijících v divočině :)
k síle elfů - dřív jsem jim nadržoval nechutně, poslední dobou už taky takovou potřebu nemám. Ale pořád si myslím, že by neměli být stejní jako lidé. Je jich míň a jsou staří; z pohledu lidí jsou tak jiní, že si to my stěží dokážeme představit. Prostí obyvatelé přijímají jako fakt, že se velká ozbrojená skupina elfů dokáže nikým nespatřena přesunovat přes jejich vlastní území. Že žádná elfí věc, i ta zdánlivě nejobyčejnější součást výstroje, není úplně obyčejná. Že.. no je toho dost :) Ano, je to klišé, je to nechutná klasika. Ale tak my hrajeme Středozem, ne nějakou jeho lacinou napodobeninu! Tady to tak prostě je a nepovažuju to za nic trapného. Trapné by to bylo v jiných světech, které se třeba snaží tvářit jinak, odlišně.
A třeba v Drd si pamatuju, že jsem byl elfy vyloženě zklamán. Tam byli tak obyčejní, že to byla až hanba.. prostě chytrý lidi, co toho moc nevydrží. Pravda, ne že by na tom v Dnd byli o moc líp! :))
Ad skřeti; no, tam je to fakt otázka. Už ti "standardní" byli bezesporu hodně různorodí. Ale tak skurutové nad nimi v knížkách dost jasně vyčnívali, proto jsem využil jejich popis coby v podstatě odlišné rasy..
Autorská citace #12
2.11.2007 08:49 - Argonantus
Jednak mám pocit, že ještě jsme tady neřekli všechno, co víme; a jednak v těch elfech furt nemám jasno.
Mé podezření stran téhle věci jest takové, že mnoho záhad Středozemě je způsobeno KONVERZÍ příběhu literárního v RPG. Je to sice banalita, ale zapomíná se na to; mnoho věcí může fungovat skvěle v psaném textu, ale bylo by silně problematické v RPG.
ROVNOVÁHA je podle mne jednou z nejposvátnějších krav RPG - s blbou rovnováhou se špatně hraje. Některé Tolkienovy situace by byly strašně problematické; třeba vpustit playery rovnou do Prvního věku, mezi Tulkase Silného a Ungoliant. Rovnováha by tlačila děj buď k šílenému maxování postav, nebo k bizarnímu zjištění, že ten Tulkas zase až tak silný není. Oboje by nedělalo dobrotu.
Potažmo elfové jsou de facto vyšší rasa, než lidé - jsou nesmrtelní, jsou moudří, jsou šikovní. Byli tak vytvořeni z dramatických důvodů; je demonstrováno, že právě smrt je něco, co jim může docela chybět.
V RPG takový koncept ovšem padá na hubu; družina, kde hraje vedle sebe jeden nesmrtelný, šikovnější, silnější a chytřejší, a druhý všestranně slabší, začne být dlouhodobě dost otrava, protože koho by bavilo být furt ten slabší a méně schopný.
Takže myslím, že výsledek bude vždycky tak trochu kompromis mezi původním literárním světem a praktickou potřebou hry.
Autorská citace #13
2.11.2007 09:06 - wraiths
a to zapominate trpasliky. to je kapitola sama pro sebe. ja si myslim ze ty jsou v nekterych vecech na stejne neli vysi urovni nez elfove.
Autorská citace #14
2.11.2007 10:53 - Rytíř
Ano, uznávám, že rozdíl tam je, myslím v příběhu a v prostředí pro hru. Navíc se často poukazuje na propastný rozdíl mezi pocitem z elfů/trpaslíků/Gandalfa/Nepřítele v Hobitovi a LotRovi...
Já to beru tak, že chci dosáhnout co nejčastěji stejného pocitu při hře, jaký mám při čtení Pána prstenů. S tím, že Hobit mi ukazuje tentýž svět očima prostého obyvatele, z té odvrácené, ne-epické strany. :)
Stran rozdílné síly postav - v Dnd naštěstí jsou relativně dobré nástroje pro to, aby jedna rasa mohla být v základu silnější a přitom ve hře aby to nevadilo a postavy byly relativně vyrovnané. Sice elfy neustále v průběhu času oslabuji (no fakt) :), ale pořád chci, aby v základu byli silnější než obyčejní lidé.
Nicméně pořád platí, že lidský hrdina snadno strčí lecjakého elfa do kapsy! Stejně jako to platí u Tolkiena ;) Proto taky družina mocnějších postav není problém - když to řeknu herníma termínama, tak elf má prostě 5. úroveň, zatímco člověk 7. A ve výsledku jsou cca stejně silní.
Autorská citace #15
2.11.2007 12:17 - Argonantus
Stran těch trpaslíků - můj původní laický dojem z Hobita byl, že trpaslíci jsou zrcadlová protiváha elfů - praktičtí, silní, techničtí, jako jsou elfové intuitivní, snioví, nadčasoví atd.
Po přečtení Pána prstenů se tenhle dojem začal vytrácet, protože elfové tam ustavičně tahají za delší konec (trpasličí říši v chodu vlastně vůbec nelze potkat..) a v Silmarillionu se to potvrdilo ad absurdum; trpaslíci jsou jen takové kosmické nedopatření, soukromý podnik jednoho Vala.
Myslím, že Tolkien sám zůstal trpaslíkům hodně dlužen. Máme jen mlhavé zmínky, jako třeba v těch bitvách, kde trpaslíci jediní obstáli proti drakům.
Což znamená, že GM je vlastně poměrně svobodný v tom, jak trpaslíky pojme a jak moc to domaluje. Mně se představa trpaslíků srovnatelných s elfy - jiným způsobem - nikdy nepřestala líbit.
Autorská citace #16
2.11.2007 13:01 - wraiths
Argonantus: presne take si to tak predstavuji ze trpaslici jsou protivaha elfu. tam kde je elf bezstrarostny,tam je trpaslik pragmaticky dusledny a vse zvazuje. tamkde elf hlouba tam trpaslik mnohdy destruktivne jedna. i sam mistr to krasne zaonacil pratele co se stale predhaneji v necem. :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.0015249252319336 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
1 až 20 z 25 >
ČAS 0.076009035110474 secREMOTE_IP: 54.163.200.109