O hraní

Rytíř
9.9.2008 10:52
Magie v knihách
Občas na to přijde řeč a mě osobně to docela fascinuje - když se pořádně podíváte na LotRa očima doupěmilce, zjistíte, že ten svět je opravdu magický a elfové i jiné bytosti tam kouzlí ostopéro. Chtěl jsem na tohle téma taky někdy sepsat článek, ale když mu bude předcházet diskuze, bude to o to lepší, podrobnější ;)
16.7.2009 12:05 - Lotrando
Kolemjdoucí píše:
Nejsem. Budu si už konečně muset změnit nick na něco rozumnějšího...


trošku mě to uklidnilo :)
16.7.2009 12:30 - ShadoWWW
Kolemjdoucí píše:
Nojo, ale když člověk překoná ten počáteční šok a začne se na matematiku dívat čistě z pohledu formalisty, už to není o víře. Mám prostě nějakou sadu tvrzení a pravidel, která mi umožňuje postavit matematickou teorii.

To je jasný. Proto je matematika exaktní věda. Já jsem však mluvil o těch "základních kamenech", na kterých se pak už exaktně staví.
16.7.2009 12:57 - Kibic
ShadoWWW píše:
To je jasný. Proto je matematika exaktní věda. Já jsem však mluvil o těch "základních kamenech", na kterých se pak už exaktně staví.

Nu já to myslel tak, že je celkem jedno, jaké ty základní kameny jsou, prostě se jen některé používají více než jiné. Což mi přijde v protikladu k víře. Také je myslím jemný významový rozdíl mezi vírou v x a v předpokladu apriorní pravdivosti x ve formální logice (ale to je jen o definici slova víra).

Dál do toho rýpat nebudu. Původně tohle lehce off-topic vlákno vzniklo jako reakce na Argonantovo tvrzení, že matematika se nedá popsat pomocí reálných objektů. Proti tomu těžko lze něco namítat. Zbytek je spor o sémantiku slova materialistický.
24.7.2009 19:23 - Argonantus
Kolemjdoucí:

Já k tomu taky asi už nic chytrého neřeknu; matematice rozumím jako koza petrželi. Ale Colombovo označení matematiky za "materialismus" mi připadá jako velmi brutální usurpování výrazu, který znamenal něco naprosto jiného (prakticky úplný opak).

"Materialistický" mu tak poněkud splývá s pojmem "reálný", "pravdivý", "vědecký" nebo tak něco. Všechna ta slova znamenají něco poněkud jiného, a často se zneužívají. Což nekonstatuji ve snaze o nějaký jazykový purismus, ale ve snaze se vůbec o něčem použitelném domluvit.

Mohu ujistit, že "nemateriální alchymie" je velmi pozdní vynález, a dokonce ji podezírám z toho, že je to úplné nedorozumění.
24.7.2009 19:33 - Colombo
"Materialismus je filosofický směr, který tvrdí, že jediná věc, která existuje, je hmota."
S pojmy "reálný", "pravdivý", "vědecký" mi to nesplývá.
25.7.2009 00:00 - sirien
Pravdivostí a hlavně vědeckou poznatelností se zabývá positivismus.
Pravdivostí a relativností reality ve smyslu poznání pak fenomenologie (mimochodem, jedna z mála částí filosofie kterou stojí za to aspoň trochu znát i když se o filosofii jako takovou nezajímáte)

Materialismus je směr tvrdící že není jiného rozměru než hmatatelného.
V tvrdé formě kterou dnes už prakticky nikdo neuznává (jako že prakticky fakt takřka nikdo) se tluče s oběma zmíněnými (pozitivismus teoreticky uznává nemateriální, ale tvrdí že to je poznatelné, což by tvrdý, marxistický materialismus nikdy nepřipustil - ale kromě toho by moc problémů nastat nemělo. Fenomenologie se tímhle nezabývá, ale tvrdý materialismus by měl problémy s relativností fenoménů jedné a té samé věci, což je pro fenomenologii základ).
Ve smysluplnější formě (kdy je materialismus definován jako víra v to že vše je nějak postihnutelné a složené z "hmatatelných" komponentů) je materialismus zcela kompatibilní s oběma.
25.7.2009 10:17 - Argonantus
No, nesouhlasím s ani jedním, ale to by vedlo k sáhodlouhé odbočce, o kterou asi nejde.
Podstatné je, že pokud nic než hmota neexistuje, nelze o magii říci vůbec nic, co dává smysl.

Pokus uchopit materialistickým pojmovým aparátem magii je stejně marný, jako stavět dům propisovací tužkou na papíře.
Následkem čehož mám marný pocit, že Colombovy otázky mi nedávají žádný použitelný smysl a já mu odpovídám možná na něco jiného, než co by chtěl vědět.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.00085186958312988 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
1 až 20 z 25 >
ČAS 0.056248903274536 secREMOTE_IP: 3.87.209.162