O hraní

Rytíř
26.4.2007 11:34
Úroveň postav
Mam dotaz :) Na popud Alnaga s jeho rejpáním do úrovní postav (myslím, že to byla diskuze o dovednostech..) jsme se s jedním z hráčů bavili, jak vlastně vidíme úrovně a moc postav my.
Jde mi samozřejmě o pohled optikou d20 na postavy v trilogii LotR (potažmo filmu, kdo ste nečetli knížku, i když tam jsou jisté rozdíly).
Autorská citace #21
26.4.2007 13:43 - Dalcor
Gimli a Legolas jsou starší než Aragorn - viz Legoalsův medailonek na wikine:
Legolas is older than Aragorn and Gimli, who are, according to their birth-dates in the Appendices, 87 and 139 respectively at the time of the War of the Ring; he even calls them "children" (see Age discussion below). Thus, he must have been alive during the events of The Hobbit. Logically, as a retcon he could quite conceivably have been present in his father's halls at the time, and thus may have even fought at Erebor.
Lze předpokládat že tedy mohou mít více zkušeností než Aragorn.
Autorská citace #22
26.4.2007 13:47 - Argonantus
Wraiths:
Pokud je ta superschopnost jen v tom meči, Legolas a Gimli z nějakých důvodů nemají právo ho vzít do ruky. To máš ve výsledku zřejmě pěšky jako za vozem.
Kdokoli: Mne v tomhle směru vždycky fascinoval Gandalf v Hobitovi, jak sedí na stromě a obává se pitomých patnácti vlků. Se supergandalfem, který zlomí suše Sarumanovi hůl, to nemá mnoho společného (rozdíl je strašně moc levelů). A nebo spíš - mistr Tolkien ještě v té době neměl úplně ujasněné, že Gandalf je Maia, takže opravdu výjimečně těžká váha (pokud si pamatuju dobře, další Maiar v Pánovi prstenů jsou Sauron, Balrog a Tom Bombadill. Jo, a samozřejmě další Istari - Saruman, Radagast a ti dva modří obejdové, co se o nich donekonečně debatuje mezi znalci Tolkiena vysokých levelů).
Autorská citace #23
26.4.2007 13:59 - Dalcor
http://en.wikipedia.org/wiki/Legolas - doporučuji si přečíst Legolasův věk. SPekualce jsou dsoti zajímavé
Autorská citace #24
26.4.2007 14:03 - wraiths
Argonantus : ano presne tak. nemaji pravo ho vzit. nebo jeste lepe pouzit jeho schopnosti. vzdyt i Boromir kdyz ho sebral tak se rizl a zahodil pro nej to jen stara cetka. vsak pro krale je to mocna vec. vlastne takovy prukaz totoznosti...." ukazte mec, aaa pan je Gondorsky kral, racte dale". :-))
Autorská citace #25
26.4.2007 14:08 - Rytíř
Teda to je fofr..! Fakt nestíham :)
Ten věk je věc, na kterou i já hodně dám - s výjimkou elfů. Jak už někdo podotkl jinde, tak to chce fakt zvláštní náturu, abyste přežili celá tisíciletí bez újmy na duševním zdraví, zvlášť třeba v relativně dokonalém Valinoru :) Takže elfy beru, že stárnou duševně opravdu mnohem pomaleji než ostatní smrtelníci. Žijí si jako v bavlnce, nemají stres ani problémy, takže se učí strašně pomalu. Něco jako u nás v dnešní době - ve středověku byl 17ti letej kluk chlap duší (a proti nám i tělem), dneska se to dá srovnávat tak s nejmíň o 10 let starším klukem, jestli vůbec..
Ale např. u Aragorna toto vůbec neplatí. Od svejch 20 lítal po celym světě a povětšinou sám bojoval, studoval (špehoval) kdekoho nejen na severu a v Gondoru, ale i na jihu a na dalekém Východě.. a dělal to 60 let. to mi teda přijde, že ve standardní kampani dnd by to došplhal mnohem dál, než na pouhou 10.úr. :) Navíc v LotRovi sice zpočátku opravdu nijak zvlášť nevyčníval.. ale vždy to byla šedá, tichá eminence v pozadí. Byl jedinej, koho bral Gandalf vážně a když se něco dělo, spoléhal na něj. A to jak si omotal kolem prstu pyšného a beze vších pochyb silného Boromira.. to taky o lecčems svědčí :)
Nicméně záleží samozřejmě, jak se nastaví taková ta obecná úroveň moci. Já to udělal tak, že sem si stanovil strop (Saurona) a všichni se museli vejít pod :)
Ad Andúril - ten meč je rozhodně velmi mocný, skoro až artefakt, o tom ani potom. Nicméně v Šeré brázdě byl podle mě opravdu jen symbol Krále, který jediný mohl nemrtvým rozkazovat, respektive požadovat splnění jejich slibu. Čili to nebyla věc meče, ale přísahy Věrolomných :)
Ad Maia - beru je jako rasu, jako takové anděly Ardy. Takže oni mají mnoho zvl. schopností do vínku rovnou, stejně jako bojovou zdatnost. Že byl Gandalf v Hobitovi takovej srandista, to se dá vysvětlit několika způsoby. Jen postupem o 10. úr. po boji s balrogem bych to nedělal :)) Hlavně jde o úhel pohledu, byl to prostě pohled dítěte neboli prostého hobita.. a je na tom hezky znát, že ač byla tak zdánlivě epická ,Středozem se mohla opravdu jevit jako dost normální svět..
Autorská citace #26
26.4.2007 14:09 - Argonantus
Dalcor:
no, abych se přiznal, moc to na mne dojem neudělalo; Legolasův věk je značný, protože věk elfů obecně bývá značný; šlo by z toho dovodit absurdní závěr, že prakticky každý elf na Ardě má vyšší level, než Aragorn.
Z tohoto hlediska je vítězem Galadriel (zřejmě i nad Gandalfem a Sauronem) - a nebo Tom Bombadill.
EDIT: Ježto se to tu zjevuje dost nečekaně, jen doplněk k obsáhlému Rytířovi pode mnou, který tu nebyl: Naprostá shoda ve všem. Aragorn je odpočátku Pána prstenů přes 10, řekněme 12 v paladinování.
Konstatoval jsem mírný rozdíl ve filmovém Aragornovi proti knize - v knize se mi jeví být ještě výš; ve filmu je mnohem lidštější a zranitelnější, aby se měl kam vyvíjet.
Autorská citace #27
26.4.2007 14:16 - Rytíř
Gandalf byl o tolik mocnější po své "smrti" právě i proto, že si vzpomněl na svou bývalou moc a slávu, na svou "maiskou" podstatu - a zapomněl mnoho z toho, co zažil ve smrtelné podobě ve Středozemi. Jinak Čarodějové přišli na Středozem někdy kolem r.1000 T.v., Galadriel byla noldor, která pamatovala odchod elfů z Valinoru! Takže v době Války o Prsten měla na křížku pěkných 10 000 let... nepředstavitelný, že ještě měla sílu se smát :))
Tom Bombadil je zvláštní hříčka, je to najisto také jeden z duchů pomáhajících tvořit Ardu, tedy asi Maia, který si ale ponechal mnoho ze svých schopností a nenechal se svým okolím příliš ovlivnit.. také nebyl zlý, takže ty schopnosti nepozbýval a neutrácel na kraviny jako je boj apod. :) Proto se zdál ve Třetím věku všem mocný, protože zatímco vše kolem upadalo, on zůstával jak byl... v Prvním věku by rozhodně tak nezářil ;)
Autorská citace #28
26.4.2007 14:30 - Argonantus
Rytíř ze 14:16
V prvním věku je těžší zářit, když je kolem Maiar jako mraků, a k tomu Valar, kteří musí být ještě podstatně výš (v Pánovi prstenů nefunguje ani jeden z nich...).
V tomto směru by zase byly zajímavé spekulace o levelech prvních Noldor, třeba o Fëanorovi nebo Fingolfinovi (když si vyzval Morgotha na souboj, moje oblíbené místo). Nebo Eärendil Námořník, který zabil draka Ancalagona... to asi taky nebylo žádný máslo.
Munchkinovské dušičky se tetelí nadšením a pravidla čehokoli praskají ve švech.
Autorská citace #29
26.4.2007 14:31 - Dalcor
Podle některých zdrojů měl legolas k 5000
Autorská citace #30
26.4.2007 14:31 - Dalcor
Fingolfin Lvl 30 Ftr/Lvl 30 Sorcerer. Má oblíbená postava
Autorská citace #31
26.4.2007 14:46 - Rytíř
Hmm, Fingolfin machr na 60 jo... no nevim, jsem sice zvyklej na vysoký úrovně, ale tohle už si nějak nedokážu moc představit.. :) Kam teda v Prvním věku pasuje pan Raistlin, co, Dalcore? tam už by mu koukám asi hřebínek tak nenarost :)
Že je to jiná sorta, to nepochybuju, právě i jak píše Argo, Valar jezdí po boku smrtelníků, Maia se promenádují po světě ještě ve své takořka původní velikosti a moci.. ale zase o tolik vejš bych to nehnal. I úr. 40 je dost a dost! Např. Fingolfin byl sice udatný a silný, ale na Morgotha věděl že nemá - vydal se na něj hnán zoufalstvím, chtěl ho vyzvat, nikoli ho zabít. To je rozdíl pánové! ;) nicméně že byl mocný, o tom svědčí, to, že ho dokázal poranit. A ten zdánlivě nesmyslný nájezd nakonec měl svůj smysl i v tom, že Morgotha ten souboj polekal, do té doby se bál jen Valar a teď ho najednou zraní nějaký elfítko! Od té doby už se nikdy do boje osobně nevydal, což bylo rozhodně pro ty chudáky elfy a lidi moc fajn.
EDIT: Mě asi nejvíc fascinuje ten Fëanor. To je kabrňák, kam se na něj všichni hrabou! Sice mu to stouplo do hlavy, kapínku (dost), ale tam fakt nevim, jak ho pojmout.. pouhými úrovněmi se mi to zdá přízemní. Spíš bych ho bral jako napůl Maiu, jeho matka mu přece dala tolik síly, že po jeho narození chřadla a po pár letech zemřela! Jako jedna z prvních elfů, ne-li úplně první. A to byla myslím Vanyar, čili z té nejmocnější sorty elfů. A on prostě měl dar ovládat síly, o kterých ostatní ani nevěděli. I když samozřejmě nějakou tu 40 v čarodějovi měl bez debat.. :)
Autorská citace #32
26.4.2007 16:24 - Alnag
Tož slibovaný rozklad toho, proč Aragorn nemusí být nutně na vyšší než +/- 5. úrovni je v čerstvě publikovaném článku:http://www.d20.cz/clanky/o-pravidlech/2583.html. Je tam i řada dalších věcí, ale doporučuji číst celé od začátku, abyste se chytli.
Autorská citace #33
26.4.2007 19:09 - Argonantus
Já tu jen poznamenám, že v konkrétní hře se na to klidně vybodněte, a udělejte Aragorna přesně tak silného, aby seděl k vašim hráčům - o kus víc, než Legolas a Gimli, a o dva kusy víc, než Hobiti. Pokud jsou hráči na prvním levelu, klidně může zůstat na pátém - to je až dost.
Autorská citace #34
27.4.2007 06:32 - Rytíř
Argo: jj, taková je snaha, přizpůsobit to hráčům. :) Ovšem je trochu problém si určit, jak silní vlastně budou hráči.. a to je ten kámen úrazu. Nemám ve Středozemi žádné Bytosti, mám tam Saurona, Balroga.. a draky :) Oni tvoří strop, nic by nemělo být silnější než oni, co do hrubé bojové síly počítáno. Z toho vycházím já, a s tim se mi veze všechno ostatní.. možná že to je megalomanský :) Rozhodně mě ten článek donutil nad tím znovu přemýšlet a srážet ty úrovně kapku dolů.
Autorská citace #35
27.4.2007 09:02 - Argonantus
Srážet úrovně kapku dolů je vždycky dobře, protože si tím děláš prostor pro to, aby mohly v budoucnu narůstat...
Mimochodem, u mně získávají úrovně i padouši. Zlo musí jít taky dopředu. Věda postupuje. Magie postupuje. To je ta kontinuální změna. A jinak by to asi těžko někoho bavilo dlouho.
Autorská citace #36
27.4.2007 11:06 - Alnag
Souhlasím s Argem v tom, že je dobré držet úrovně dole, aby si člověk nechal manévrovací prostor. A upozorňuji, že ten článek neříká, že Aragorn musí být na právě 5. úrovni, ale že a) nemůže být na nižší než 5. úrovni a že b) nic nebrání tomu aby byl na nějaké vyšší.
Odhlédnu-li od autora článku a budu-li mluvit čistě za sebe tak bych se (dle svého přesvědčení) držel pro všechny lidi ve Středozemi hranice 10. úrovně, pro elfy možná 12. úrovně a pro Gandalfa tak té 15. úrovně. Tím by mi zbylo dalších pět úrovní pro ty různé děsivé bestie a spol.
Hráče bych nechal růst tak, abych s nimi zvládl projít příběh za oněch cca 10 úrovní a tím by to bylo.
Autorská citace #37
27.4.2007 11:15 - Rytíř
Argo: Jako jo, můžeš postupovat kupředu, jak technologiemi, tak třeba i tou magií.. ovšem ty úrovně, to už je trochu problém. Obecně bývá na dávné časy nahlíženo jako na dobu hrdinů, který s klackem dokázali to, co my dneska jen díky plný polní a super výzbroji :) Jistě, můžem prohlásit, že to jsou legendy a tam se dycky přehání, že Herkules byl prostě válečník na 9.úrovni.. a to že jí dneska má kdekdo, to s tím vůbec nesouvisí, neb on tehdy vyčníval nad ty obyč. 3 a 4. úr. :)
Akorát že ta inflační spirála má (jako ostatně vždy) tendenci se zužovat a stoupat stále strměji. Čím silnější nepřítel, tím větší výzva a tím více Zk za její překonání.. ergo tím mocnější postavy hráčů :) Velmi záhy se pak můžeš jako DM dostat do situace, kdy CP s úr. pod 20 je v očích hráčů neschopný mamlas :)
Jinak na Ardě mam trochu jiné podmínky než u tvých Čech ve středověku - tam je pokrok fajn. Ovšem ve Středozemi je vše spíše ve znamení úpadku, skoro ve všem platí, že vše je horší, nekvalitnější, menší, než bylo dřív... Navíc je tu další věc, ta proklatá dlouhověkost - je divné, pokud začneš hru v r. 2730 Třetího věku a řekneš, že Gandalf má 10. úroveň. (Tedy po 1700 letech poflakování po Středozemi). A po pár letech hraní družiny že by najednou Gandalf měl 15? trochu zvláštní :)
Autorská citace #38
27.4.2007 11:22 - Rytíř
Alnag: jj, tak :) Já tedy uvažoval předtím v zajetí našich předchozích her a zkušeností, tedy jsem počítal, že mi postavy hráčů vystoupají na tu 20, dřív nebo později. Tím pádem jsem věděl, že mocné postavy budou mít epické úrovně (aby mocné zůstaly po celou dobu hry). Sedí to i podle pravidel, protože postoupit ze 30 na 31 vyžaduje opravdu hodně Zk a rozdíl v síle postavy už pak trochu paradoxně není moc znát...
Uznávám, že to není vyloženě nutné hnát tak vysoko a zas jsem si trochu rozšířil obzory :)
Autorská citace #39
27.4.2007 11:23 - Alnag
Rytíř: Trik spočívá v tom, že hráčům neříkáš, jakou úroveň má Gandalf. (A pro jistotu to neříkáš ani sobě.) On ji prostě MÁ! Nemůžu si pomoct, ale vybavila se mi komická situace:
Hráč (hobit): "Nazdar šéfe!"
Gandalf (DM): "Chovej se slušně spratku. Tvému dědečkovi jsem vyměnoval plínky."
Hráč: "Jasný. Poslyš, na jaký seš úrovni?"
Gandalf: "Jak to myslíš úrovni?"
Hráč: "No, tak... prostě abysme s klukama věděli, kolik ještě pořebujeme XPů, abysme tě mohli zmlátit..."
Autorská citace #40
27.4.2007 11:34 - Argonantus
Rytíř:
No, ty dávné doby mají tu výhodu, že jsou dávné, takže lze jen spekulovat o tom, zda byl takový Tulkas Silný na 31. levelu nebo 62. V zásadě je to jedno (u mne se takhle u táboráku tlachá třeba o Herkulovi nebo Lancelotovi z Jezera).
Inflační spirála nestoupá u mne exponenciálně, nýbrž obráceně, jako logaritmus - růst úrovní se spíše zpomaluje. Rozhodně ani v mém systému, který má oficiálně 36 levelů, není dvacítka stále něčím samozřejmým, nýbrž je to dost zásadní (odpovídá asi tak vaší desítce). V mém království českém je dvacítek asi okolo 20 postav z dvou milionů (válečníci značně početnější, než kouzelníci; kouzelník je nejvyšší 18.).
Počty expů jsou na vyšších úrovní značné, nebojuje se tak často (ale zase o to zásadněji), a rozdíl mezi 12. a 15. levelem už není pro postavu tak zásadní, jako třeba mezi 2. a 5. levelem. Takže už není taková tendence k munchkinování; pokud nedostanu to báječné kouzlo teď, dostanu ho později. Navíc mám ještě jiná omezení; vzniká zajímavá otázka, kdo má postavu na 12. levelu učit. Jednak to nesvede každý, jednak je nabídka kouzel a dovedností na těchto úrovních už docela individuální; na opačném konci světa právě vynalezli něco velice cool a zajímavého...
Rozhodně bych se nebál, že se Gandalf prořítí po pár letech hraní pěti levely; ale kdyby byl na počátku třeba sedmička a postavy se mi dostaly na pátou, tak bych se už nad tím hodně zamýšlel, protože by mi mohly Gandalfa přerůst...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.00083303451538086 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
1 až 20 z 25 >
ČAS 0.068756103515625 secREMOTE_IP: 3.80.131.164