Svět Ardy

Dalcor
12.10.2007 08:26
Dotaz2
Jak se jmenoval 4. prstenový přízrak?
Autorská citace #1
12.10.2007 09:07 - wraiths
to jsem nečekal ze se ty blbosti nekdo chytne. nu treba nekdo odpovi. Rytir by mohl ;-). ja znam jen pana Angmaru a Kaműla,druheho a drsneho bijce.
Autorská citace #2
12.10.2007 09:30 - Chrochta
Myslím, že se jména prstenových přízraků objevila v karetním Pánu prstenů od Iron Crown Enterprises. Jinak u mistra jsou pojmenovaní opravdu jen první dva - Černokněžný král Angmaru (vlastním jménem snad Gothmog) a první po něm, Khamúl Východňan.
Autorská citace #3
12.10.2007 09:55 - Rytíř
Ano, pokud vím, tak Tolkien jmenoval jen Khamûla a pak samozřejmě prvního z Devítky, Witch-King. Nevím, jestli mu dal jméno on nebo fandové, ale Mûrazôr je dost dobrý! Takže za něj bych se klidně postavil :)
Jinak jména a původ ostatních se dají dohledat právě po hrách a netu.. asi nejlepší, co jsem na to našel, je The Nine, the Terrible. Chystal jsem se to přeložit a dát sem ;) Takže mam zas po překvápku, achjo :)
Líbí se mi to, co vymysleli - až na pár výjimek. Např. to, že udělali z jednoho Úlairi ženskou, nějakou númenorskou princeznu.. nebo že prej Sauron dal Prsten i pobočníkovi Murazora, kterej ho učil temné magii.. tyhle dva si hodlám vymyslet nějak líp ;)
Autorská citace #4
12.10.2007 09:57 - Rytíř
Jinak teda, abych odpověděl - čtvrtý v moci z devítky by měl být král z jižních tropický zemí, Jí Indûr zvaný Vyhnanec.
jeho příběh jsem ještě podrobně nečet, ale až na ten obrázek se mi ten nápad líbí ;)
Autorská citace #5
12.10.2007 18:05 - JackPhoenix
Koukal jsem na tu ženskou a zaujalo mě, že je 7 z 9. Že by inspirace Star Trekem?
Autorská citace #6
12.10.2007 18:31 - Rytíř
Ech, tak teď se nechytám.. v čem vidíš inspiraci?
Autorská citace #7
12.10.2007 22:28 - JackPhoenix
Nevím, jestli jsi viděl ST voyager. Tam byla ženská, které taky říkali 7 z 9, původně borg. Mě jen zaujalo, když jsem to pořadí viděl v tom článkü o nazgulech. Jinak sorry za OT
Autorská citace #8
13.10.2007 09:51 - Rytíř
V pohodě..
Voyager jsem asi neviděl, protože mi to vůbec nic neříká :) ale tak já nejsem nějak velkej fanda ani Star Treku ani Star Wars.. Když už něco, tak ze scifi se mi líběj třeba Kroniky temna :))
Jinak k tomu, že mezi nazguly dosadili ženu - vždyť přece už základ Pána prstenů, báseň o Prstenech moci, jasně a srozumitelně říká: "... Nine for Mortal Men doomed to die..." (Devět mužům, každý je k smrti odsouzen).
V tomto případě neberu žádnou básnickou licenci, byli to prostě samí chlapi ;)
Autorská citace #9
13.10.2007 10:22 - Alnag
Rytíř: To má jediný problém... že slovo man může taky znamenat člověk. ;-)
Devět lidí, každý k smrti odsouzen.
Autorská citace #10
13.10.2007 10:30 - Rytíř
No jestli sem si to nemyslel, že s tím někdo přijde.. :))
Já to samo vim ;) Jen mi to prostě nějak nepasuje k Sauronovi, že by se snížil k tomu nabídnout takovouhle věc ženský.. nevim proč ale považuju hoza sexistu :) Vem si, jak každý jeho služebník libovolný ženský urážel, bez ohledu na to, jak byly dobrý.
Autorská citace #11
13.10.2007 10:54 - Alnag
Jestli sis to myslel, tak jsi neměl psát o "jasnosti a srozumitelnosti", když polovina vtipů, hříček záhad a podobných vrtochů v angličtině je založena na dvojím významu slova man. ;-)
Nemyslím si, že by Sauron řešil jestli je to chlap nebo ženská, prostě to nabídnul hlavním tehdejším politickým figurám. Pokud mezi nimi byla žena pak tedy i ženě. Tvoje úvahy jsou krapet divoký. Spíš bych řekl, vezmi si jak silné ženské postavy Tolkien má uvážíš-li dobu vzniku. Klidně mohla být žena i v devítce. :-p
Autorská citace #12
13.10.2007 13:11 - Rytíř
Jo, silný ženský tady jsou... ale nikdy nejsou zlý, jestli mě paměť neklame ;) Jeho ženy byly příčinou mnoha svárů a neštěstí, ale nevraždili ani nezrazovali vše jen pro nějakou pomstu... Uznávám, že v příbězích o Númenoru se pár královen a urozených dam vyskytlo, který k tomuhle možná neměly až tak daleko. Ale pokud vím, naplno řečeno to nebylo - Mistr na ženy prostě drží. Stejně jako já :) Já vim, riskuju nálepku šovinista, co :))
Ale kdyby p. Pošustová měla jiný názor, tak by to taky přeložila jako ty a ne devět mužům.. ;)
Nicméně třeba se mýlím. Jestli mi omlátíte nějakou takovou ženskou o hlavu, která by se Přízrakem stát mohla, vemu Adunaphel na milost! :))
Autorská citace #13
13.10.2007 13:54 - Alnag
Se vší úctou k paní Pošustové a Tolkienovi, ale vysuzuješ příliš mnoho z příliš mála. V originále máš třeba "Three Rings for the Elven-kings under the sky" kde slovo king je poměrně dost maskulinně jasné a přesto jeden z nich nosí žena. Z toho textu je poměrně jasné, že jsou myšleny rasy Středozemě a ne že z toho budeš koumat, že mezi smrtelnými lidmi nemůže být žena. Je to přebásněno a v tom přebásnění se prostě některé významy ztrácí. Já nevím, jestli jeden z devíti nosila žena, ale nevylučuji možnost, že tomu tak je na základě v podstatě ničeho než dojmů. ;-)
Autorská citace #14
13.10.2007 17:11 - Rytíř
To je na tom právě to krásný, přece, moci na základě dojmů dotvářet tenhle svět tak, jako ho vidím já... :)
Ale bádat nad tímhle je prima, takže ok, pojďme se na to podívat:
"Tři Prsteny pro krále elfů..." Podle mě se tady jednoznačně mluví o době vzniku prstenů. Nikoli o tom, kdo je nakonec po pár tisíciletích měl. Celebrimbor pokud vím vyrobil tyto tři prsteny pro Gil-Galada, Círdana a Celeborna. Že ho ten postoupil své královně.. to už byla ta nějak jeho rodinná záležitost, že, že se na to necejtil. ;)
Nicméně Devět prstenů se od ostatních dost lišilo. Majitel je dost dobře nemoh předat někomu jinému a nemohl se ho ani zbavit, protože to by mu jeho pán nedovolil, leda by nějak výrazně selhal. Takže zbývá jediná možnost, jak by jeden z těchto prstenů mohl po svém vyrobení přejít na někoho jiného, než bylo původně zamýšleno - a nikde není zmínka o tom, že by ve Druhém věku byl zabit majitel jednoho z těchto Prstenů a ten byl tak uvolněn a darován někomu jinému.
Je fakt, že by se kolem toho dal vymyslet dost dobrej příběh ;) Jen chtít, aby númenorská princezna upadla do stínu a sloužila Nepříteli jako jeho nejoddanější služebník, zrádce a vrah.. Vlastně nevím, proč se mi ta představa nijak zvlášť nelíbí. Asi jsem idealista, snílek a romantik ;)
Zvlášť proto, že po jejich smrti už z osobnosti Nazgulů moc nezbylo, teď jsou to fakt jen stíny lidí, pouhá chytřejší prodloužená paže Temného pána..
Autorská citace #15
13.10.2007 19:13 - Chrochta
Númenorejci mezi Nazgúly? No nevím... já už Mistra četl dávno, ale co si vzpomínám, ŽÁDNÝ Númenorejec v souvislosti s Prsteny jmenovaný nebyl. Jo, dva Černí se stali na jihu mocnými vládci za Sauronovy pomoci, ale to je asi tak všechno. A ženská mezi Nazgúly? To mi dost nesedne (asi jsem sexista a nemůžu překousnout, že by zástupkyně "něžného pohlaví" byla mezi takovou smečkou). Navíc mám i dva další argumenty proti. Jednak, Mistr nebyl žádný spisovatel, ale univerzitrní profesor ujetý na pohádky, mýty a legendy - stálo by se za to podívat, jestli se v něčem takovém vyskytuje žena jako Zlo (Mistr si zásadně nic "necucal z prstu"!). A druhak, ono to nesedí ani antropologicky - dokonce i u matrilineárních skupin (původ se odvozuje přes matku) drží pozice moci muži (náčelníci atd.) a ne ženy. Tedy Sauron by jen těžko mohl najít nějakou mocnou ženu.
Autorská citace #16
13.10.2007 19:15 - Chrochta
A ještě něco: Jeden z elfích Prstenů byl cíleně určen pro Galadriel, ne peo jejího manžela.
Autorská citace #17
13.10.2007 19:22 - Alnag
Wikipedia:
píše:
What is known is that three of the nine Ringwraiths were originally 'great lords' of Númenor in the mid Second Age.
Autorská citace #18
15.10.2007 09:25 - wraiths
a co kdyz Adunaphel byla vlastne chlap...
jiank me taky zenska v devitce nejak nesedi :-/.
Autorská citace #19
15.10.2007 22:07 - Rytíř
Chrochta: Myslel jsem, že zmínka o původů Černokněžného krále je přímo v LotRovi, ale nenašel jsem to tam.. tak nevím, ale mam pocit, že sem na to taky někde narazil; myslím jinde než na netu :) Až to najdu, dám vědět.
Ad Prsten moci - ani Silmarillionu jsem nenašel, že by byly Prsteny moci vyrobeny přímo pro někoho. Vzali si je Moudří, to ano.. No, je to každopádně jedno :) Má poznámka byla beztak čistě účelová, aby už Alnag zmlknul :D Nebyl jsem si jist, jak to s tím je a byl jsem líný se dívat.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.0013771057128906 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
1 až 20 z 25 >
ČAS 0.078888177871704 secREMOTE_IP: 3.80.129.195