Svět Ardy

Rytíř
25.4.2008 19:57
Má Středozem logiku?
V jiném prostoru ale shodném čase vyskytlo se zpochybení toho, zda vůbec má uměle vytvořený svět Ardy, popsaný vlastně jen v pár knihách, nějakou konzistenci, vnitřní logiku? Dá se vůbec z jednoho, dvou mýtů sestavit celý funkční svět?
Autorská citace #21
28.4.2008 08:40 - Lotrando
Vlci mají špatnou pověst zaslouženě. Za jedno napadají stáda, čímž přímo ohrožují schopnost přežití celého kmene, za druhé napadají osamělé a neopatrné lidi. To že se dá vlk zahnat je sice pravda, ovšem on zpravidla není sám a dokáže svou kořist sledovat poměrně dlouho. Zkušený lovec, dospělý a zdravý muž, má jistě větší šance, ale žena či dítě bez zkušeností? No nevim. Strach z vlků v nás není jen tak pro nic za nic, nicméně nepřisuzuvat těmhle zvířatům nějakou zlou povahu je asi mimo mísu. Jsou to zvířata, která chtějí přežít. Osamělý jedinec je snadnou kořistí.
Ve slovanské mytologii je vlk často považován za posvátné zvíře. Kyjevský kníže se prý proměňoval ve vlka a dokázal uběhnout během noci značnou vzdálenost (i na vlka). Přičemž sám byl vesmes kladná postava i přes zjevnou lykantropii. Proměňoval se jen za úplňku.
Autorská citace #22
28.4.2008 10:01 - Flanker.27
Vlkodlak nemusí být nutně negativní. Z Bretaně je pověst o Bisclaveretovi - vlkodlakovi, mladém šlechtici, který se vinou kletby proměňoval za úplňku ve vlka. Aby se proměnil zpět, musel být sám se svým oděvem. Když na to přišla jeho žena, spolus e svým milencem našli místo, kde se proměňoval a jeho oblek odnesli, takže se nemohl proměnit zpět. Po čase při královském honu byl zahnán do pasti, tak dal najevo podřízenost králi a ten si ho vzal s sebou ke dvoru. protože se choval krotce, měli ho všichni rádi, ale pak zahlédl svou proradnou ženu a jejího milence. napadl je a měl být zabit, ale nakonec se vše vysvětlilo a konec dobrý, všechno dobré.
A koneckonců jestli si pamatujete na komix Pán vlků, tam jsou vlci skrz naskrz kladní.
Autorská citace #23
29.4.2008 08:30 - Rytíř
Hezký příběh!
K těm vlkodlakům, taky jste přemýšleli, jestli na Ardě fakt jsou vlkodlaci (tak jak je teď známe) anebo jestli je to jen jiné označení pro ty chytré, zlé vlky mluvící lidskou řečí? Případně by to mohli být čarodějové, co na sebe dokážou brát vlčí podobu.
Každopádně Gandalf u Medděda mluvil o tom, že patří mezi kožoměnce. Takže já to beru tak, že by tam skutečně být mohli :)
Autorská citace #24
29.4.2008 11:45 - Chrochta
Na Ardě vlkodlaci zcela jistě byli. Za Prvního slunečního věku okupovali věž Minas Tirith a velel jim Sauron. Šlo o duchy natolik zmrzačené, že jim Nepřítel dal tuhle podobu. Konec jejich teroru udělala Lúthien a Huan, kteří je vylákali z věže ven a povraždili
Ve Třetím slunečném věku je tedy výskyt vlkodlaků vysoce pravděpodobný (koneckonců, Sauron jim velel a v boji byli docela úspěšní). Rozhodně ale budou mít jiný původ než kožoměnci jako byl Medděd; budou to (nejspíš) jistým způsobem nadpřirozené bytosti (duchové), kteří za předchozího působení dopadli natolik špatně, že tohle je jejich poslední štace před definitivní likvidací. Klidně by mohli mít něco společného s menšími prsteny moci (bývalí vlastníci něktzerých z nich).
ad prsteny moci: Výslovně bylo řečeno, že existuje 20 velkých. Kromě toho tedy muselo existovat hafo menších o různých schopnostech.
Autorská citace #25
11.7.2008 09:23 - Lajla
Ad vlci a jejich zlo - pokud vím, stvořila je (samosebou pod Eruovým nenápadným vedením) Yavanna, jako naprosto normální dravce, aby byla na Ardě vytvořena rovnováha, a aby býložravci nesežrali veškerou zeleň.
Pokud se vlci (neříkám všichni vlci) stali později zlými, bylo to podle mě Melkorovým působením (aneb za vším hledej Melkora:o)). Konec konců, kterému vladaři by se nelíbilo mít pod správou jedny z nejúspěšnějších lovců v přírodě, schopných spolupracovat?
To, že jsou vlci zlí je zkrátka stereotyp, který jsme si my lidé vytvořili snad už v pravěku - vlci prostě byli našimi největšími konkurenty, dokud jsme lovili a sbírali, abychom přežili. A historii píšou vítězové....
Zajímavé je, že například v indiánských kulturách vlci vesměs nejsou zlí - ale nezdá se mi ani, že by byli dobří , jsou to prostě svébytné bytosti, učitelé a rádci. Mají obě stránky - tu dobrou i tu zlou.
Autorská citace #26
11.7.2008 10:34 - Chrochta
to Lajla: Vlci - a cikáni - se stali "veřejným nepřítelem" pro osvícence, a od konce 17. století se proti nim vedla skutečná vyhlazovací válka, proti které bylo likvidační tažení proti indiánům slabým odvarem. Je možné, že to byla ta definitivně poslední kapka pro vznik "zlého vlka".
Koneckonců, Morgoth si vypěstoval skřety, zlobry, draky - tak proč by si nemohl vypěstovat i vlastní odrůdu vlků, větších, chytřejších a zlovolnějších?
Autorská citace #27
11.7.2008 12:34 - sirien
třeba vrrky?
Autorská citace #28
11.7.2008 13:40 - Chrochta
Nejen ty. Koneckonců, Profesorem popsané události se odehrávaly pouze v mírném pásu (možná až středomořské oblasti), a Morgoth se nesoustředil jen na tenhle ekosystém. Jsou tu i polární oblasti a tropy. Je docela možné, že část prvních elfů uprchla právě na jih, a k nim snad mířili oba "modří čarodějové". A vlci žili prokazatelně i v Indii a Etiopii - tak proč ne i kousek dál?
Autorská citace #29
1.11.2008 15:43 - Argonantus
Středozem má konsistenci. A je to jeden z hlavních důvodů jejího ohromujícího úspěchu.
Má ovšem trochu nedovolenou výhodu, že tehdy byla poměrně ojedinělá svého druhu - konkurence mizivá. To se to vyhrává.
Autorská citace #30
2.11.2008 19:37 - Rytíř
Někdo tomu říká výhoda, někdo nevýhoda - být první také znamená, že každý může vidět vzor a snažit se ho překonat... když se to ne a nedaří, znamená to pro mě, že vzor je geniální! :))
Autorská citace #31
3.11.2008 21:13 - Aiwendil
Já bych to nenazýval jen pár knihami, protože některé ty knihy můžete číst pořád dokola a stejně budete pořád objevovat něco nového - např. Silmarillion. Dále Tolkien napsal historii Středozemě - 12 svazků, kromě prvního jsou pouze v angličtině. Svému světu se věnoval opravdu celý život - více jak 60 let. Ano, na vytvoření dokonalého světa 60 let nebude stačit. Asi ani tisíc, avšak sám Tolkien píše, že chtěl udělat jakousi mytologii, něco rozvést do podrobna a něco nechat zahalené (to neznamená, že kdyby žil ještě 10 let, že by nic nenapsal). Sám za sebe, jako velký obdivovatel Tolkiena, si myslím, že vytvořil něco, co se ještě nikomu nepodařilo. Možná ve své době byl první, ale to mu nemůžeme mít za zlé, to není jeho chyba, spíše naopak. Dnes vychází mnoho knih, avšak světů, které se mohou srovnávat s Ardou je málo a podle mě, žádný ji nepřevyšuje. Vždyt on je takovým "zakladatelem fantasy." Bez něj by nebyli elfové, skřeti, skuruti, trpaslíci... (Sice některé rasy už existovaly dříve, např. v anglických pohádkách, ale Tolkien je přeměnil tak, jak se nám dnes vybaví, když o nich mluvíme). Žádná dobrá fantasy se nemůže obejít bez aspoň z jedné těchto ras. Však, kdo by neznal film, knihu či vám nemohl říci aspoň pár slov o tom, co je to Pán prstenů? Nikdo (nepočítám eskymáky a lovce na sibiři...:)
Autorská citace #32
4.11.2008 07:43 - wraiths
Aiwendil:je tak tezko ztravitelnej,ze nejde precist jednim dechem(alespon pro me),proto je to duvod ho cist stale dokola aneco objevovat.
Autorská citace #33
4.11.2008 08:44 - Argonantus
Já mu to nemám za zlé; jen poukazuji na to, že výjimečnost je dána do jisté míry tou dobou vzniku. Jako prvovýstup Hillaryho a Tenzinga nelze dost dobře srovnávat s dnešními výstupy.
Autorská citace #34
4.11.2008 23:20 - Léto
Na Ardě je zajímavé i to, že narozdíl od jiných světů má více než jeden rozměr. Hned vysvětlím, jak to myslím. První rozměr je čas přímo v dějinách světa: První věk, Druhý věk a tak dále, všichni to známe. Druhý rozměr je čas ve skutečném světě, během kterého Tolkien své dílo psal. V Dějinách středozemě (to je těch 12 svazků) se často setkáme třeba s tím, že některý text má více verzí; kupříkladu verzi A (napsanou v roce 1918), verzi B (z roku 1926), verzi C (ze čtyřicátých let), verzi D (kterou upravil těsně před smrtí). A teď se nabízí otázka - kterou z těch verzí přijmout jako kánon? Nejspíš odpovíte, že samozřejmě tu poslední, tu nejmladší. Jenže hohoho! Může se stát, že tento nejnovější text nekoresponduje třeba se zbytkem příběhu, jenž byl napsán dříve. A uznejte sami, že kdyby byl v první půlce děje Orodreth syn Finarfinův, zatímco v druhé půlce syn Angrodův, asi by to působilo zvláštně. :) Proto je orientace v díle tak obtížná. A leckdy se stane, že k žádnému uspokojivému řešení nelze dojít.
Aiwendil píše:
Žádná dobrá fantasy se nemůže obejít bez aspoň z jedné těchto ras.
O tom by se myslím dalo polemizovat. :-) Dobrá fantasy se nemůže obejít bez fantazie. A to je asi tak všechno, bez čeho se dobrá fantasy nemůže obejít.
Autorská citace #35
5.11.2008 00:08 - Argonantus
píše:
A leckdy se stane, že k žádnému uspokojivému řešení nelze dojít.
IMHO byl mistr ve skutečnosti jeden z těch geniálních maniakálních hračičků, kterému moc nezáleželo na nějakém uchopitelném výsledku; chtěl to mít dokonalé, a to by vyžadovalo mnohem víc, než jeden život.
To, že dokončil Hobita a Pána prstenů je vlastně dílem nátlaku z jeho okolí (buďme těmto dobrodincům náležitě vděčni)
Ostatně, uvědomoval si to moc dobře - List od Nimrala je přesně o tomto problému.
Autorská citace #36
5.11.2008 08:00 - Blaine
Aiwendil píše:
Žádná dobrá fantasy se nemůže obejít bez aspoň z jedné těchto ras.
V Zambochovych knihach jsou taky jenom lidi a docela si vystaci a jeho fantasy je jedna z nejlepsich ceskych...
Autorská citace #37
27.4.2017 22:29 - Šaman
Nekromancii se sice věnuji nerad, ale kdy na mě tihle kostlivci padají z archívu přímo na homepage, tak za to vlastně může admin :)

Svět Ardy je opravdu velmi znatelně rozdělen mezi dobro a zlo. Dnes máme k porovnání třeba svět ASoIaF (Hra o trůny).

Zlo na Ardě vychází nejčastěji z pýchy a uražené ješitnosti. I Morgoth býval Melkorem, nejmocnějším z Valar. Ale zatímco všichni ostatní Valar spolupracovali na tvorbě Ardy, on si chtěl vytvářet vlastní, které by mohl vládnout sám. A přestože byl nejmocnější, nemohl se rovnat spojení sil osmi Valar. Tak jim začal závidět. A kazit jejich práci. Po nějaké době všechny své dary a svoji moc ztratil - už nemohl tvořit, už uměl jen kazit a přetvářet cizí práci na zlou karikaturu sebe sama. Tak stvořil skřety z elfů.

Zmíněný Fëanor, tvůrce Silmarillů, byl sice nejzručnější z elfů a možná ze všech dětí Valar, ale byl pyšný. Pýcha v jeho srdci byla tak velká, že když požádal Galadriel o jediný z jejích zlatých vlasů, odmítla mu vyhovět(*). Když pak byly klenoty ukradeny, propadl zlu naplno, rozpoutal vraždění rodných a Valar ho odvrhli (kletba Noldor).

Zatímco Boromir sice podléhal vůli Prstenu, ale žádný zlý čin neudělal. Boromir je rozhodně na straně dobra. Pokud to bylo nějaký čas na hraně, tak jeho smrt rozhodla zcela jednoznačně.

(*)
Autorská citace #38
28.4.2017 07:56 - Vojtěch
Umm... neměl ta náhodou Melkor problém už v začátku v tom, že jemu jeho vlastní pískoviště Ilúvatar nepřidělil a udělal jen jedno, respektive, že už jeho vlastní hudební motiv Ilúvatar před stvořením Ardy vždycky utnul? Jeho vzpoura nebyla proti Valar, ale proti přímo proti Ilůvatarovi a osudu, který na začátku načrtnul, a jehož záměr ostatní Valar v čele Manwëm naplňovali?
Autorská citace #39
28.4.2017 10:24 - LokiB
Vojtěch: tak on vlastní pískoviště nepřidělil nikomu, páč "chtěl", aby všichni participovali na jeho díle (sobec jeden) ... ostatní se tupě podřídili a Melkor se nechal trochu unést svými schopnostmi, takže "vybočil".
To se talentovaným jedincům v rigidní společnosti stává ...
Autorská citace #40
28.4.2017 10:39 - Šaman
Jako jo, ale… takhle fatalisticky bych to nebral. To by pak nemohl být nikdo kladný, ani záporný, protože jen "odžívají" Hudbu Ainur.

To, co se na Ardě dělo, byl obraz Hudby. V té bylo mnoho předpovězeno a zrovna ten Melkor se na její disharmoni podílel už dřív, ale hodnocení dobrý/zlý bych odvíjel až od toho, co se dělo na Ardě. (Jinak by byla zlá i Líza Simpsonová, která je v úvodní znělce vykázaná z orchestru, protože si začne jamovat po svém. :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.0014569759368896 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
ČAS 0.081187009811401 secREMOTE_IP: 3.135.213.214