O hraní

unknown
11.10.2007 15:06
Dotaz
Doufám že jde o hru dračí doupě která se vypráví ale nejsem si tak docela jistej jestli existuje nějaká hra dračí doupě o které mluvíte
Autorská citace #1
11.10.2007 16:03 - Rytíř
no... tak úplně přesně Dračí doupě to tedy není :) Řeč je o Dungeons & Dragons, takový anglický verzi českýho dračího doupěte. Základní věci jsou tam v podstatě stejný, jak je vlastně asi vidět i z tý naší rozpravy. Mechanika pravidel se pravda trochu liší. Ale pro hraní ve Středozemi to není až tak vyloženě důležité, žejo. Tam jde hlavně o to dát za vyučenou odporným skřetům, vyhnout se Sauronovi a jeho Prstenovým přízrakům, navštívit zářivou Minas Tirith a setkat se s nesmrtelnými elfy.. ;)
Autorská citace #2
12.10.2007 08:09 - wraiths
... a nejen elfy i se super Umbarany co te zas tak moc neoloupi:-). mily neznamy je to epeicky svet se zlym vychodem a hodnym zapadem(ze by Tolkien nemel rad "komunisty").Pokud mas rad pribehy Tolkiena a vydrzis sedet nad kostkami a papirem, tak sup sem a zahlt rytire otazkama,jiste rad na vsechny odpovi. ;-) treba jak se jmenoval ctvrty prstenovy prizrak( muheheee).
Autorská citace #3
12.10.2007 09:34 - Chrochta
... ale Arda fungovala a snad i funguje i pod Dračím doupětem, jen se hraje ve Čtvrtém věku a je trochu upravená, aby pasovala na pravidla (kudúci, krollové, drakodlak Saruman, zlatý dlak).
Autorská citace #4
12.10.2007 09:59 - Rytíř
Chrochta: tyjo, to myslíš vážně, drakodlak Saruman, zlatý dlak, krollové..??? Nic proti aplikaci pravidel na konkr. prostředí, já to dělám s d20 taky... a věřim, že Středozem řada lidí hraje i s pomocí Drd. Ale obvykle se to dělá tak, že se pravidla přizpůsobí světu, nikoli Svět pravidlům! :)
Autorská citace #5
12.10.2007 10:17 - wraiths
no tak drakodlak a zlaty drak se mi teda apsolutne nelibi. no krollove jsou snad neco jako zlobri ne? ty by se dali nejak zahrnout,vsak ti prvni mnou jmenovani ani nahodou.
Autorská citace #6
30.10.2007 09:47 - Argonantus
No, a při tom drakodlaky vynalezl Tolkien... jenom se ti z DrD od té jeho směle načrtnuté ideje poněkud odchýlili.
Autorská citace #7
30.10.2007 10:02 - wraiths
unknown: no to nevim, podej mi nejaky dukaz? jinak nejak nechapu spojeni drakodlak..? nedovedu si pod tim nic predstavit...
Autorská citace #8
30.10.2007 10:40 - Argonantus
Bilbo Baggins praví: "Raději bych bojoval s drakodlaky na Poslední poušti..."
Lze vyhledat v Hobitovi, a je to dost na začátku.
A to je vše, přátelé. Po řadu let nebyli drakodlaci víc, než tahle záhadná zmínka, ke které ani sám mistr nikdy nic nedodal.
Teprve později si někdo zřejmě uvědomil, že draci, proměňující se v lidi (a obráceně) jsou mytologická klasika všech klasik; v Číně je určitě víc proměňovacích draků (a de facto drakodlaků), než obyčejných. Počínaje Žlutým císařem. Jinak omluva - zase jsem se nepřihlásil.
Autorská citace #9
30.10.2007 11:00 - Rytíř
Tuhle zmínku já považoval za hobití lidovou slovesnost.. :) Už jsem to asi někam tady psal, že jsem zpočátku ve Středozemi měl i hodné draky, kteří se právě uměli měnit v lidi? Jedním z nich byl i Medděd :) (tuším že byl bronzový). A v Minas tirih byl taky jeden, nějaký Ocelový nebo Stříbrný, co vypadal jako Dúnadan. Jen zlatýho jsem nevěděl kam šoupnout.. pak se mi to ale rozleželo a začal jsem draky brát jako velké zlé nestvůry, které stvořil Melkor. Protože kdyby se mohli měnit draci v lidi, byl by v tom děsný chaos.
Autorská citace #10
30.10.2007 11:28 - wraiths
Argonantus: aha no musim nacist, tohle mi nejak uniklo(prec kdyz jsme cetl Hobita tak to by nejaky patek). a neni to jen nejaka fraze jako "to je velky jak krava". prece jen tenhle prezvikavec zas tak velkej neni :-).
Rytíř: zlaty muze byt treba nekdo o kom je psano ze zil dlouho a hodne se objevuje ale nikdo vlastne o nem moc nevi. co treba legolas...klidne muze byt drak ;-)... nikdo nevi vlastne kolik mu je doopravdy.
Autorská citace #11
30.10.2007 12:26 - Argonantus
Lidi měnící se v draky jsou strašný brajgl. Nicméně jsem na to coby drakovědec narazil brzy, a rozměry problému mne dočista ohromily. Například náš vládnoucí rod Lucemburků se vztahuje k mytologické dračici Meluzíně z rodu Lusignanů, kteří byli příbuzní. Pak si na to Zikmund nějak vzpomněl a založil dračí řád.
Jistý historik nelenil, a sepsal o Meluzíně 100 stránkové pojednání.
Tolkien nasedl do dávno rozjetého vlaku - jen přidal to vhodné slovo. Drakodlak vůbec není špatný nápad - jen trpí inflací a povrchností, jako kdejaký dobrý fantasy nápad.
Autorská citace #12
30.10.2007 12:48 - Rytíř
Tak to je zajímavé - já to vždycky bral, že jsou to draci, kteří se mění do podoby člověka... jemná nuance v Tvém podání tomu dává dost odlišný rozměr, Argonante :) Neboli lid měnící se v draky.. mě se ta myšlenka obecně dost líbí, ale do Středozemě mi nějako nepasuje. I když třeba jde taky jen o úhel pohledu a opětné přečtení velkého Díla? Já se na to chystám už rok, že bych si to ml oživit najednou a ne po troškách, když něco hledám :)
Jinak Tolkien byl obecně velký kouzelník se slovy. Jeho kouzlo spočívá v tom, že se nebál používat dávno zapomenutá slova, fráze a významy a vdechnout jim nový život, připomenout dávno zašlou slávu. Anebo na těchto slovech postavit slova nová, která v nás budí stejný dojem..
To kdo a jak se toho chytil je věc už zase trochu jiná.
Autorská citace #13
30.10.2007 13:54 - Argonantus
Mně osobně drakodlaci spát nedali a nakonec jsem je využil, stanoviv pro ně důmyslná zvláštní pravidla. Nicméně je to i v mém světě bytost krajně exotická, s mnoha nečekanými možnostmi a jen velmi dobře informovaná osoba o nich ví něco, co má nějakou cenu.
Dělat z nich ultimátní monstra, jako třeba pravidla DrD, mi připadá zpozdilé; dospěli k tomu zřejmě jakousi symetrickou úvahou, doplnění pravého opaku ke zlatému drakovi, který je defacto drakodlak taky.
Drakodlak je prostě zajímavá možnost; nečekaný zvrat situace; problém. Klasický český drakodlak je Švec s drakem na zádech; a ten se ukázal být nakonec zkletá princezna. Ta Meluzína je podobná záležitost; dáma, na kterou se manžel nikdy nesměl dívat, když se koupala.
Ježto je v Ardě velice málo draků, drakodlaků bude úměrně ještě méně. Ale na Poslední poušti možná jsou - kdo ví?
Autorská citace #14
30.10.2007 15:26 - Rytíř
Ne, na počet draků bych to nesváděl. V mých představách se jich totiž na dalekém Severu, nad Železnými horami, plazí, shromažďuje a rodí nečekaně mnoho. Jen tomu, že dorůstají pomalu a že se mezi nimi jako mor šíří příběhy o tom, jak ti nejlepší z nich zahynuli rukou smrtelníků, můžeme děkovat, že ještě nezaplavili celý Temný hvozd a jeho okolí. Ale např. v době, kdy hrajeme, probíhají urputné boje mezi trpaslíky z Železných hor a draky... ne jedním drakem, ale draky, mnoha mladšími, vedenými několika staršími, mocnějšími a světem protřelými jedinci.
A to jsem se zatím ještě neodvážil zkoumat Dálný východ a jeho hory a pouště! Neřkuli Poslední poušť :)
Ale na Ardě nechci asi v zásadě neutrální drakodlaky hlavně z jednoho důvodu - pokud vím, tak tam draky stvořil Morgoth a nikdy jsem neslyšel, že by je stvořil z lidí nebo elfů... také díky tomu, že je "udělal" on, to nebyli nikdy nijak přítulní a hodní tvorové. Naopak. Tolik ke zlatému drakovi :)
Dále chci draky zachovat jako majestátní netvory, obrovské a obávané. Je to opravdová hrozba a zlo; ale pokud věříte, že existují, tak hrozba obvykle dobře viditelná. Nelíbí se mi představa, co by s tímhle udělala možnost změny podoby na nějakého nenápadného "člověka". Intriky, zrada a plíživé nebezpečí ve Středozemi samozřejmě jsou - ale nikoli toho druhu, že by se najednou rozzuřený drakodlak proměnil v obří bestii uprostřed ulic Minas Tirith!
Trochu problém by taky byl, pokud by se mělo jednat o okřídlené draky, že by drakodlaci měli (oproti všem ostatním dvounohým bytostem) obrovskou výhodu v pohyblivosti, rychlosti cestování. Nevím no.. vyloženě se tomu nebráním a klidně bych si i pohrál s podivnými tvory v Poslední poušti :), ale musel bych si jejich existenci tady sám sobě nějak hezky odůvodnit. Zatím mě moc "pro" bodů nenapadá. Návrhy?
Autorská citace #15
30.10.2007 16:20 - Alek
Argo píše:
Ježto je v Ardě velice málo draků, drakodlaků bude úměrně ještě méně.
Mám takový pocit, že za tu dobu, co hrajeme, jsme na Ardě zabili víc draků, než jich dle tebe vůbec existuje. Anebo je ta Poslední poušť zataraceně velká. ;)
Ta Bilbova zmínka je dobrá, taky mi unikla. Ostatně, jak už to bývá u Tolkiena zvykem; vždycky něčim překvapí. Btw, koukali jste na to do originálu? Aby to taky třeba nebylo stvořeno během překladu SP.
Autorská citace #16
23.1.2008 03:09 - Léto
J. R. R. Tolkien píše:
Tell me what you want done, and I will try it, if I have to walk from here to the East of East and fight the wild Were-worms in the Last Desert.
Takže were-worm. Ale neshledávám v tom překladu problém, takový Šmak je v průběhu hobita za několikrát označen za "červa", v Šedých horách žil svého času drak jménem "Scatha the Worm", Glaurung byl úděsným plazivcem; a o problematice wyrmů se zde zmiňovat snad ani nemusím. Drakodlak pravděpodobně odpovídá zamýšlenému působení slova lépe, než by odpovídal červodlak (hrozné slovo, prosím, nikde to neopakujte).
S tou Poslední pouští je to těžší. Považuji to spíše za hobitský ekvivalent pojmu "za devatero horami" nebo "v Tramtárii". Zvědavě jsem nahlížel i do Ambarkanty, leč nic jsem nevykoumal. Na východ od Rhûnu máme Cuiviénen a Hildórien, takže tam bych dračí plémě raději neumisťoval, ještě by nám sežrali probouzející se Děti. :-) Na jihovýchod je další kontinent, Temné země (též Jižní země). Představoval jsem si je vyprahlé, ovšem K. W. Fonstadt tam ve svém atlase umisťuje hvozd. Nevím odkud to má. Nicméně raději věřte jí než mně. A úplně na východě se nalézají Hradby slunce, víceméně v přesně opačném postavení k Pelóri, jen místo západní říše ohraničují záhadné Sluneční země na východě. Toto území je poměrně úzké, ale rozkládá se cca od obratníku k obratníku. Vzhledem k tomu, že Arda má být cosi jako prahistorická Země, označil bych tyto země za vývojového předchůdce Ameriky. A proč o tom vlastně mluvím? To by mě taky zajímalo. Jo, draci! Takže kam s nimi? Patrně kamkoliv, kde jsou na mapě bílá místa s nápisem "hic sunt dracones". :-)
Autorská citace #17
23.1.2008 09:49 - Argonantus
Léto:
v tom případě nám Tolkien poskytl hned těch několik kontinentů, které mne na mapách paní Fonstadt taky fascinují. Pak by ovšem draků bylo daleko víc, než se obecně myslí, a dokonce i daleko víc, než předpokládá Rytíř.
Autorská citace #18
23.1.2008 10:10 - Rytíř
A hele, další milovník Mistra. No prima :)
Když s wormem je potíž, protože prostě to slovo má trochu jiný pozadí a význam, než náš červík :) Červodlak mě docela dostal :D
Bílé, nezmapované země mě obvykle fascinují a velmi lákají. Samotnému je mi divné, že ve Středozemi to tak úplně není.. nejspíš mám pocit, že ani země kolem Anduiny a na západ od Mlžných hor nejsou pro mě ještě ani zdaleka dostatečně zmapovány. :)
Draky bych do nich nicméně v nijak extrémním množství necpal. Mám je spjaté s Morgothem, který je choval v té své pevnosti na severu, pokud si to dobře pamatuji. Draci jsou dlouhověká stvoření, a jako taková přirozeně lpějí na tradicích a jsou dost konzervativní. Takže pokud to jde, drží se svých sídel a neopouštějí je, dokud nemusí. Na severu jim bylo celkem dobře, až úplně nahoru se nikdo z lidí neměl důvod pouštět a když přece, daleko nedošel. Takže dál od své původní domoviny se podle mého dostalo draků jen nemnoho a budou do jisté míry hodně specifičtí, jiní.
Ty jižní a východní země mají svá vlastní kouzla a zázraky, netřeba jim skladovat to, co má sever a západ! Viz třeba ti mûmaci, aj.
Jedinou zářnou výjimkou může být ta Poslední poušť, pravda :) ale už je to dlouho, co jsem se nad ní zamýšlel, jestli by mohla být reálná a jak by mohla vypadat..
Autorská citace #19
24.1.2008 01:47 - Léto
Na vzdálených kontinentech draci přežívat mohou. Ale samozřejmě také nemusejí. Fantazií obdařený Vypravěč si vždycky najde nějaké ty ultimátní potvory. Například ve vodě bych se skoro bál více krakena než draka. Drakovi se, pokud jste nabušení hrdinové s kotlem štěstí, můžete dostat na kobylku "po túrinovsku" nebo "po bardovsku". Jak si ale poradit s dvěma sty tunami naštvaných chapadel pod hladinou?
Morgoth měl sice sídlo na severu od Beleriandu, ovšem po Válce hněvu se většina jeho přeživších služebníků rozprchla na všechny světové strany. Pokud jste někdy viděli meloun, jak dopadá na betonový chodník ze čtvrtého patra, pak víte, o čem mluvím. :-) Takže bych se až tak úplně nebál umístit na jih nebo na východ zatoulaného draka či balroga. A ještě bych zmínil i milou slečnu Ungoliant, která na dálný jih uprchla ještě před prvním věkem, po drobných neshodách s mistrem Melkorem a jeho veselými Valaraukar. Slyšte a bojte se! Pokud se ta černá duše ještě hladem sama nestrávila, tká své sítě někdo v temných jeskyních u Opasku světa.
Ale zpátky k drakům. Jak vlastně do Ardy přišli? Morgoth nedokázal stvořit nic vlastního, veškeré jeho obludnosti byly pouhým znetvořením nebo pozměněním něčeho, co už tu bylo dříve. Z entů udělal zlobry, z elfů skřety a podobně. Otázkou tedy zůstává: z čeho učinil draky? Víme, že Glaurunga vyšlechtil v průběhu Prvního věku v Angbandu pod rouškou temnoty a utajení. Vzhledem k tomu, že původní draci byli bezkřídlí, vyškrtnul bych orly. A co nám zbývá? Nakonec bych se možná přiklonil ke genetické kombinaci toho červa, nějakého hada a třeba latimérie podivné. :-) Druhá věc je, jak se Morgothovi podařilo probudit v oněch ještěrech takovou zlovolnou inteligenci. Nedivil bych se, kdyby do nich dal kus sama sebe. Tomu by nasvědčoval fakt, že v průběhu věků neustále klesala jeho moc a víc a víc se musel spoléhat na své otroky. Kromě toho byl Tolkien poměrně silně věřící; a v Bibli je, tuším, jednou popsán Satan jakožto Velký drak. Inspiroval-li se JRRT tímto, pak možná zamýšlel učinit z Bauglira nejen tvůrce draků, ale i jejich otce v pravém slova smyslu.
Autorská citace #20
24.1.2008 08:41 - wraiths
Léto:moc zajimave postrehy. a ja bych klidne s tebou souhlasil s tim ze Morgoth dal cast své moci drakum. a i se mili ta myslenka ze by byl "tata draku".
Autorská citace #21
24.1.2008 08:58 - Argonantus
Léto:
tož, to je těžká věc. Lze tušit, jak přišli draci do Ardy v Ilúvatarově/Tolkienově mysli; prostě tam byli od počátku, v hudbě Ainur, tvořené nesčetnými starými texty, s Beowulfem v čele; myslím, že mistra ani na vteřinu nenapadlo, že by mohli nebýt. A řekl bych, že jejich duše, která se nikoli náhodou podobá právě tomu Beowulfovu draku (a taky Fáfnirovi; ostatně, Turin Turambar je z podstatné části recyklovaný Sigurd); že právě tak, jako dominují tihle dva na nebi severských příběhů skutečné středověké Evropy, vynikají na Ardě Smaugh a Glaurung; a i předloha Ancalagona Černého je více než zřejmá. Arda je podle mne stvořena daleko více ze slov, nebo chcete-li, z hudby Ainur, než nějakými geneticko - inženýrskými pochody.
A ještě - mám podezření, že Melkor ve skutečnosti draky nestvořil, nýbrž ovládl a spoutal. Na stvoření draka by totiž neměl ani on (a pokud jsou balrogové maiar, pak jsou na tom zřejmě lautr stejně). O podrobnostech ovšem žádný příběh nevypráví. Zatím.
Autorská citace #22
24.1.2008 09:54 - Rytíř
No, tohle je zajímavé. Je pravda, že jsem dříve uvažoval podobně jako Léto - totiž že draky Melkor vypěstoval z něčeho malého a neškodného. Tolkien přece zdůrazňoval, jak dlouho mu to trvalo a jak velké úsilí ho to stálo.. Ale teď jsem na vážkách, co píše Argonantus má též mnoho do sebe! Nicméně co si pamatuju z Silmarilionu, tak draci na počátku opravdu nebyli; objevili se až po dlouhé době, a pro všechny byli velikým (a velmi nepříjemným) překvapením.
Každopádně do nich Melkor musel dát hodně své síly, protože nebylo pochyb o jejich magické síle. Že by to byli nějací zkažení duchové typu balrogů se mi nezdá. Ale musel bych si osvěžit paměť a znovu si přečíst, co jest o nich psáno.
Autorská citace #23
24.1.2008 10:18 - Argonantus
Rytíř:
Výrobní postup draků před jejich zjevením na scéně nám Morgoth prostě zatajil; a vzniká otázka, jestli skutečně existoval (jak by Morgoth rád naznačil), a nebo Morgoth prostě kecá, a draky někde našel už víceméně hotové.
Ovšem ten Ancalagon mne vede k závěru, že tu máme co do činění se silami, které jsou na hranici i Morgothových možností.
Autorská citace #24
12.3.2008 13:33 - sirien
Nerad vás zklamu ale co se pamatuju tak vypráví... V Silmarillionu je řečeno že Melkor draky stvořil - Glaurung byl jeho prvním výtvorem. Nejspíš je z něčeho přešlechtil, stejně jako toho čokla. Později jim pak dal křídla - což jen tak mimo hodem z náznaků říká, že na konci druhého věku už byli takřka všichni draci okřídlení, to jen pro Rytíře a jeho neokřídlenou drakodlačí úvahu někde zpátky. Narozdíl od balrogů nešlo o Maiar.
Autorská citace #25
12.3.2008 15:00 - Lokken
sirien:souhlas,přesně tak to bylo.snad je doplnim,že Melkor draky stvořil jako svůj trumf v boji proti noldor,v době kdy se jim ještě dařilo mu vzdorovat spolu se zástupci lidí rodu Hadorova.
Autorská citace #26
12.3.2008 15:03 - sirien
Sakra já sem dobrej... když si vezmu kolik let zpátky sem to čet naposledy... (:
Autorská citace #27
12.3.2008 15:04 - Lokken
Nezapomínejte,že Morgoth stvořil podobně např. skřety.Budu citovat:"...byli to elfi,kdysi.Byli zajati temnou mocí.Mučili je a mrzačili.Zničená a strašná forma života.."
Autorská citace #28
12.3.2008 18:42 - Rytíř
Sirien: nezklamal jsi, zopakoval jsi jen, co už bylo řečeno.. :) S tím že je v Sil. psáno, že je stvořil Morgoth, přece operujeme celou dobu. Otázka nicméně zůstává, jak moc je vlastně stvořil, z čeho? Jistě nevzal hlínu a nevdechl jí život. Na to neměl. Takže, z čeho draci pochází? Skřeti s největší pravděpodobností z elfů a možná taky z lidí. Draci musí mít nějakého podobného předchůdce. Tipuju nějaké zvíře - v Prvním věku se dalo narazit na mluvící psy sloužící dobru, ještě ve třetím věku se po Středozemi potulovali velmi inteligentní koně a mluvící vlci.. Bodejť by tam nebyl nějaký zaštiplný had nebo ještěr! Hm, teď mě napadlo, jestli by nestačil prostý krásný krokodýl..??
Říká se totiž, že dokonce Sauron, zpočátku jen poskok bohů, dokázal vypěstovat inteligenci v tupých zlobrech, když stvořil olog-hai. Proto je klidně možné, že Morgoth opravdu draky "udělal" z dost mizivých počátků. A stáli ho jistě díky tomu nemalou sílu.
Co se týče jejich velikosti, to není až takový problém - stačí vzpomenout na největšího vlka, co kdy po světě chodil, jehož Melkor vykrmil lidským masem podávaným jeho vlastní rukou... a tenhle vlk dokonce nikdy nespal a jeho očím nic neuniklo. Pravda, až na sličnou Lúthien ;)
Autorská citace #29
12.3.2008 20:17 - Lokken
Rytíř:Faktem asi je,ze z čeho PŘESNĚ Morgoth draky stvořil se asi nedozvíme.Tudíž zůstává jen u typování,ke kterému se radši nepřipojím abych při eventuelním odhalení pravdy nebyl za hlupáka :-)(ale takový temnou mocí pokřivený dinousaurus...)
Autorská citace #30
12.3.2008 20:29 - Rytíř
I jen se neboj a říkej, co tě napadá! Za hlupáka nebudeš.. protože na mé Ardě víc než kde jinde platí: Jaký si to uděláš, takový to máš! :))
Ale dinosaury prosím ne-e, to je jinej svět, ten Ztracenej.. ;)
Autorská citace #31
13.3.2008 12:04 - wraiths
Lokkenne ne neposlouchej Rytire! budes za hlupaka. ja si jednou udelal legraci a popsal to dost sugestivne a dodnes to mam na taliri a jena se mi hihna. :-/

no mozna malinko prehanim. :-)) :-)) ale stejne takovy Eoluv mecik by nebyl spatny. :-))
Autorská citace #32
13.3.2008 14:53 - Lokken
Hm,zpět k drakům,napadá mě:hovořilo se někdy v celém tolkienově díle o draku ženského pohlaví?Co si vzpomínám nikoliv!
Autorská citace #33
13.3.2008 15:23 - wraiths
asi se v Tolkienove svete draci nemnozi, ostatne Tolkien byl krestan a velky puritan.
Autorská citace #34
13.3.2008 15:28 - sirien
S těma dinosaurama bych si nebyl tak jistěj - vzpomeňme si na ty mazlíčky na kterejch lítali Úlairi.
Lokken: Ono vůbec Tolkien byl k ženám... poněkud... specifický. V jeho díle se objevují pouze tam, kde mají přímo nějakou velmi konkrétní úlohu, ať už dějovou (Arwen, Lúthien), nebo archetypální (Varda, Galadriel). Samy o sobě nikdy nezaujímají nějaké zajímavé role, ty náleží prakticky vždy mužům (vzpomeňme si na... jak se menovala ta Rohirka? Mihla se aby zabila vůdce úlairi a pak si jí mezi sebou přehazovali Aragorn a Faramir jak horkou bramboru). Tolkien byl holt dost konzervativní.
Autorská citace #35
13.3.2008 16:34 - Lokken
Jmenovala se Eowyn,ikdyž moc nevěřím tomu že jsi zrovna na ni zapoměl :-) Přece jen v podstatě jediná trochu akční zástupkyně ženského pohlaví v tolkienově díle...
Co se týče tolkienova vztahu k ženám,máš samozřejmě pravdu.A jo,na mazlíčky Úlairi a potažmo i Úst Saurona jsem zapoměl.Ti mohli pocházet z podobného předka jako draci,jen se jejich vývoj nakonec úbíral trochu jiným směrem...hmm.
Autorská citace #36
3.11.2008 13:49 - Argonantus
Potvory, na kterých létali nazgúlové, se drakům limitně blíží. Ve filmové verzi je už nelze rozeznat; a při tom se těžko hledá argument, proč jsou odlišní od té knihy.
Autorská citace #37
30.1.2009 13:12 - DenGrasse
Draci by se měli množit, aspoň podle toho, že Glaurung byl označován za jejich předka... i když je otázka, jak taková reprodukc eprobíhala.. každopádně se asi emnožili volně, ale jen v jamách Thangorodrim. Z čeho je Melkor vypěstovat těžko říct, na Ardě žili podivní tvorové (např. Ungoliant, o které taky není řečeno, kde se tam vzala) jako "vedlejší efekt" stvoření světa... ale přestože nikdo krom Erua nedokázal přímo tvořit živé bytosti (což zkusil i Aulë s trpaslíky) s duší, přesto je možné, že Meorgoth svůj podíl na nich měl již během hudby Ainur - prostě je "vymyslel"...
zrovna tak grohůlové jsou popisováni jako prastaří tvorové ještěřího druhu.. což docela sedí na dinosaury :-)
je ale pravda, že na dračici si taky nevzpomínám - zato pavoučic bylo dost :-)
Autorská citace #38
30.1.2009 13:22 - Rytíř
Draci se množili určitě, vždyť přímo v PP je mám dojem uváděno, že "po přemnožení na severu draci přepadají trpasličí sídliště v Šedých horách a vytlačili je tam odtud do Železných hor; největší drak té doby, Šmak, se pak zvedl a letěl na Osamělou horu, bohatou a slavnou tak, že se o ní doslechl i on"
Nebo tak nějako to bylo ;)

Ale je pravda, že na boj s dračicí si taky nevzpomínám. Asi byli menší a ne tak bojovní jako draci...
Autorská citace #39
30.1.2009 13:23 - Dalcor
Sirien - on byl konzervativní protože anglická intelektuální společnost či vyšší vrstva byla (a je) konzervativní.
Autorská citace #40
30.1.2009 13:31 - Argonantus
Občas mne napadají pochyby, zda jsme zodpověděli původní Dotaz.

Ale stran té dračí odbočky; řekl bych, že pokud jsou elfové prakticky nesmrtelní (tisíce let), viděl bych Tolkienovy draky podobně dlouhověké; vlastně trvají furt, dokud je něco nezabije.
Potažmo je možno přijmout tézi, že se nemnoží vůbec. Nejen "dračice", ale i "dráčátko" mi zní nějak podezřele netolkienovsky.

A pokud jsou na scéně i drakodlaci (což je otevřená otázka), pak je v životě draků magie mnohem víc, než by se dalo čekat.
Autorská citace #41
30.1.2009 13:33 - Colombo
Tak jak to dopadlo s Červodlaky?
Hlavně to neříkejte DrDčkářům, pak by si to někdo mohl spojit s našimi červy a začali by vznikat(podobně jako kočkodlaci z vlkodlaků) nejrůznější hmyzodlaci, medůzodlaci, měňavkodlaci, polypodlaci, houbodlaci a všemožní jiní dlaci včetně tasemnicodlaka, ten by byl obvzláště nebezpečný:)
Autorská citace #42
30.1.2009 13:38 - Colombo
Dračice i dráčátko ti zní netolkienovsky možná proto, že to jsou česká slova a Tolkien moc dobře česky neuměl.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.0015158653259277 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
ČAS 0.089120149612427 secREMOTE_IP: 3.236.83.154