O hraní

Rytíř
10.3.2007 10:53
Elfové. Prvorození, nadaní silou ducha i těla, jež neměla mezi smrtelnými tvory ve Středozemi srovnání. Přečtěte si historii jejich plemen a odnoží a pak se teprve rozhodněte, zda vaše postava bude z rodu Sindar, milovníků písní, nebo raději z rodu tzv. Lesních elfů, bojovných znalců lesa. Anebo snad přímo z rodu ušlechtilých Noldor, nadobyčej zručných a moudrých?
Autorská citace #61
13.3.2007 14:45 - thief
Jerson: Tolkienovi elfové žili v souladu z přírodou a ona jim sama dávala co potřebovali. Med, plody z lesa, lovnou zvěř a výborné víno z výběrových hroznů jejich vinic. :-)) Elfové se neplahočí na poli. Jsou moc líný. :-))
Autorská citace #62
13.3.2007 14:49 - thief
Dalkor: Ajaj. tak tady vidím asi nezávažnější rozpor. Hlavní slovo by měl mít DM. Když ho má hráč, stává se jakýmsi neoficiálním DM, který si s ničím nedává námahu, jenom kritizuje a požaduje. Hráč může namítat a podávat připomínky a návrhy. Ale rozhodnutí je na DM. A když se to hráči nelíbí, no tak musí najít jiného DM. DM bude stěží měnit svůj styl aby vyhověl hráči. To by ho nebavilo a sekl by s tím. To je taky důvod proč je tak málo DM.
Autorská citace #63
13.3.2007 14:50 - thief
wraiths: Chacha. To je zásah, řekl bych přímo na komoru. :-))
Autorská citace #64
13.3.2007 14:52 - thief
Xeth: Myslím, že s tvými posledními příspěvky stran principů hraní se můžu plně ztotožnit.
Autorská citace #65
13.3.2007 14:53 - thief
To sem to tady zasekal příspěvkama, co? :-) Když vy toho za den tolik napíšete a když chci reagovat... Tak pardon. .-)
Autorská citace #66
13.3.2007 15:25 - andtom
Thief: Drizzt je příkladem autory uvedené postavy vymykající se rasovému stereotypu, nic víc, nic míň. Příklad že to jde a že to má své místo a nezabíjí to rasu ani svět. Jinak dobrého drowa jsem nikdy nechtěl hrát a upřímně řeknu aniž bych se chtěl dotknout lidí, kteří je mají rádi, že se mi osobně z jejich profláklé popularity dělá nevolno - žádného drowa jsem nehrál, ani se v mé hře nevyskytovali a jsou mi v podstatě naprosto ukradení.
Pokud jde o odpovědnost za rozpoutání druhé světové války doporučuji knížku od Viktora Suvorova: Všechno bylo jinak. Výborně se čte a stojí to za to. Mně se u levice vždy vybaví PC hra Alpha Centauri, kde se jedna frakce příhodně jmenuje The Hive (doufám, že si to pamatuji přesně) a hádej jaké ideologii holduje ;)
Autorská citace #67
13.3.2007 16:36 - Dalcor
Odpověděl jsme v Tvorbě postav
Autorská citace #68
13.3.2007 20:12 - thief
Dalcor: Najdeš tam i moji odpověď. :-)
Autorská citace #69
13.3.2007 20:13 - thief
Jak to, že do diskuze nepřispívá Alnag? Nechce si pálit prsty?? :-))
Autorská citace #70
13.3.2007 20:14 - thief
andtom: Hele, ta větička "všechno je jinak" mi strašně připomíná Akta X. nevíš čím to je? :-)
Autorská citace #71
13.3.2007 21:20 - Rytíř
No, koukám že sem zas jednou zaspal akční rozjezd.. :)
Docela rád bych to nějak shrnul, tu extrémně plodnou diskuzi. Začala totiž, pokud si dobře vzpomínám, na konto pravidla u elfů, že nemohou být zlí. Takže, by mě zajímalo, ve světle nejnovějších příspěvků a poznatků :) - myslíte si ještě pořád, že je to mimo? Že je to špatně? Anebo že je to ok, prostě v rámci onoho předem daného veta DMa...?
Jen bych rád dodal, že na tomhle pravidle nijak zvlášť nelpim, fakt mě zajímá pohled jiných lidí. Nepovažujiho za stěžejní, jen vystihující situci jak ji momentně vidim. Ale když mi pět lidí řekne - je to kravina a šestý se bude drbat za uchem a řekne: "tak v zásadě to asi neva..", tak to prostě změnim a budu rád, že mam zas o něco lepčejší pravidla! :)
Autorská citace #72
13.3.2007 21:45 - thief
Rytíř: Všichni elfové jsou zlí. :-)) Ale to je pochopitelně otázka úhlu pohledu. Z hlediska pana Tolkiena jsou elfové takřka dokonalou rasou. Takřka. Pokud se chceš držet jeho předlohy, tak elfové dělají vše pro blaho Ardy a Světlo Valinoru. ;-)
Autorská citace #73
13.3.2007 21:51 - Xeth
Rytíř: Původně jsem se spíš ptal na to jak to u tebe vypadá, jaký na to máš názor ty. :) No ale protože teď se evidentně ptáš na názor... tady je:
Elfové ve středozemi jsou velmi speciální. Můj dojem je takový, že coby rasa jsou nadlidské postavy, povznesení nad takové věci jako je lež nebo krádež. V tomto směru by měli být téměř dokonalí.
Jenže... Již jsou nějakou dobu pryč z Valinoru (ti co tam byli) a mnozí ho ani neviděli a doba strávená mimo něj na ně zajisté má jistý vliv. O těch elfech, kteří žijí mimo elfská společenství, to platí dvojnásob. Co chci říct je to, že elfové již (ve 3. věku) nejsou co bývali v 1. věku (ani co do moci, ani co do povahy). Elfové "odcházejí" tak či onak. Mění se, možná degenerují, možná se přizpůsobují světu okolo... a možná že v 5. věku již žádní elfové (takoví jak je známe teď) nebudou.
Abych to shrnul... Nemyslím si, že dnes jsou někde nějací elfové, které bys mohl bez přemýšlení postavit černou stranu šachovnice (takoví ti prohnilí tvorové co přejí všem ostatním jen smrt a zkázu), ale nevyloučil bych zlé přesvědčení jako takové. Takový elf by byl prostě jen lidsky zlý, nic víc nic míň. Byl by v třetím věku asi dost výjimečný a nejspíš mimo elfské společenství, ale myslím si, že by určitě takový mohl být.
Jako DM bych si ale asi s hráčem, který by takovou postavu chtěl, promluvil o jeho představě a ujistil se, že to má promyšlené, že to není jen výstřelek (Arda a její elfové jsou přece jenom dost speciální). :)
Autorská citace #74
13.3.2007 22:32 - Rytíř
Xeth: Aha, tak to jsem asi nějak v té záplavě přehlíd, jestli ses ptal.. takže díky moc za názor. A neboj, já to pak napíšu, jak sem to viděl a vidim.. :)
Autorská citace #75
16.3.2007 11:05 - Alnag
Thief: Alnag do diskuse nepřispívá, protože Alnag měl moc práce... ale teď si to přečetl a usoudil, že si nechce pálit prsty :-)
Autorská citace #76
16.3.2007 13:24 - thief
Alnag: :-)))
Autorská citace #77
16.3.2007 22:35 - Rytíř
Alnag: se ti nedivim.. :)
V první řadě bych měl asi říct, že v elfech nevidím lidi se špičatejma ušima. Snažím se představit si je jako bytosti s opravdu poněkud jinou mentalitou, takovou, která by jim jednak umožnila ve zdraví (duševním) přežít život trvající tisíce let :) a jednak by nějak vysvětlovala takovou tu jejich inklinaci k dobru.
Tolkien to podával v podstatě jednoduše - elfové jsou poetičtí, mají duše umělce, a proto si váží všeho, co je krásné. Skřeti jsou hrubiáni bez kouska fantazie a smyslu pro humor a chovají se strašně sobecky a tím zle. Tohle poselství a paralela se mi moc líbí :) No ale k elfům.
Ve třetím věku už jich bylo na Středozemi málo. A to málo, co zůstávalo, bylo čím dál víc izolováno a v bezpečí svých útočišť, chráněných Prsteny před Sauronem i samotným během času, se čím dál víc vzdalovali životu ve Středozemi. Jsou prostě unavení, ztratili už skoro všechnu šťávu, nemají tah na branku, motivaci. K čemu je moc a síla, když není vůle je použít? V mém podání vlastně jen přeívají, žijí sny o dávné minulosti, o své slávě a velikosti.. a okolní svět je zajímá jen napůl. Samozřejmě se najdou výjimky a jejich vládcové a kapitáni si jsou venkovního světa dobře vědomi. Je to ostatně právě přítomnost velkých vůdců elfího národa, která zapříčiňuje, že tu elfové ještě vůbec jsou.
Vzhledem k tomu, jak moc je nemá Sauron rád (takže ani nikdo, kdo mu kdy sloužil), už v době o které mluvíme (r. 2730) nežil mimo čtyři hlavní sídliště žádný elf. Dříve byli, ale prostě nepřežili. Buďto zahynuli v bojích a bojůvkách nebo odešli, když jim smrt hrozila.
Takže tito elfové, melancholičtí až nostalgičtí, nechávají svět plynout kolem sebe a i když mají síly vlastně ještě celkem dost, již ji neuplatňují. Nač taky. Vše upadá, krev lidí zřídla a mnoho národů padlo do Stínu. Zůstala jim jen jejich dávná čest a hrdost těch, kdož tak dlouho vzdorovali Temnému pánu, kdo se nevzdávali častokrát až do hořkého konce. Oni se nemohou Sauronovi podvolit už proto, že ve Valinoru na každého čeká nějaký strýc nebo babička a oni by se před nimi zesměšnili, kdyby to najednou vzdali! :)
Navíc si z nich Sauron pěkně vystřelil, zneužil jejich magii a umění, které pokořil, když je sice naučil kovat Prsteny moci, ale přitom si tajně vytvořil Prsten, který jejich nejmocnější artefakty strčil do kapsy. To je jeden z důvodů, proč nemají rádi Saurona ani ti elfové, kteří třeba nejsou tak do morku kostí dobří a kteří neztratili v bojích nikoho blízkého. Navíc od té doby, co se mezi ně Sauron tajně vetřel, se mají elfové velmi na pozoru před podobným pokusem vloudit se do jejich řad a přízně. Velmi jim v tom ostatně napomáhají jejich Tři prsteny, které i v tomto pomáhají chránit Šedé přístavy (prsten ohně má ještě stále Círdan), Roklinku a Lórien před nepřítelem a jeho zradou.
Tak, to by asi taky byly důvody, které mě kdysi přiměly napsat tu větičku o elfech a zlu.. :) Dneska už bych to nenapsal nicméně stále si myslím, že tam být má. Protože to jsou pravidla týkající se všech elfů. Když si hráč vymůže na DM speciální ústupek, může to být proti všem pravidlům - a hráč bude vědět, že je fakt výjimečnej :) Ovšem nedokážu si představit, že by někdo s takovou postavou za mnou přišel, obhájil to.. a pak opravdu spokojeně hrál! :))
Autorská citace #78
17.3.2007 11:46 - Alnag
A teď si představte, že Arda je ve skutečnosti kulatá a elfové, kteří si naivně myslí, že plují do země věčné blaženosti ve skutečnosti připlují z druhé strany do Středozemě, tam je pochytají poskoci temného pána a nadělají z nich skřety nebo tak něco. (Tak tomu bych říkal překvapivý zvrat v ději :-))
Autorská citace #79
17.3.2007 12:31 - thief
Alnag: Výbornej nápad. Tomu já říkám dobrej konec. :-) Akorát by je měli pochytat temní elfové a nadělat z nich otroky. Ale ti v Ardě nejsou, takže to máš dobře vymyšlený. :-) Budu to brát za bernou minci. :-))
Autorská citace #80
17.3.2007 22:15 - Rytíř
No, ale ona Arda kulatá přece je.. respektive svět kolem Středozemě :)) A to od doby, kdy ji Eru změnil, na konci Druhého věku, při pádu Númenoru.
Vtip je v tom, že nadále existuje Přímá cesta do Amanu, cesta, která jako po velikém neviditelném mostě vede od břehů Středozemě stále přímo na západ, takže posádky lodí, které ji naleznou, vidí, jak se svět okolo nich propadá dolů a oni zdánlivě letí vzduchem až jim náhle zasvítí v ústrety lampy přístavu Avalonë a oni zahlédnou strašlivou a krásnou Bílou hrou, Taniquetil, sídlo Manwëho a Vardy...
Hmm, otevřel jsem si na to Silmarillion a zas mě to chytlo.. budu si ho muset znovu přečíst!

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.0014607906341553 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
ČAS 0.07348895072937 secREMOTE_IP: 3.133.160.249